Tšellofestival

Tšellofestivale on Elleri kooli tšelloõpetaja Reet Mets korraldanud juba üle 10 aasta. Tšellofestival on eriliselt oodatud sündmus kogu vabariigis. Eelkõige pakub festival täiendust ja kokkusaamist Eesti vähestele tšelloõpetajetel. Kahepäevasesse kavasse mahub ühiskontsert ja metoodiline täiendus. Praktilisi tunde ja loenguid on pidanud tšellopedagoogid nii Eestist kui tunnustatud pedagoogid välismaalt.

...................................

XV Eesti Noorte Tšellistide Festival

28. veebruar - 1. märts 2015 Tartu


KAVA

L 28. veebruar kell 12  

Tšellistide kontsert Tubina saalis

P 1. märts kell 10.30

Ardo Västriku loeng "Tuntud ja tundmatu Boccherini"

Reet Metsa ja Mart Laasi lahtised tunnid

KOOLITAJAD

ARDO VÄSTRIK on õppinud tšellot Tallinna Muusikakeskkoolis Mart Laasi juures ning Eesti Muusikakadeemias prof. Peeter Paemurru klassis, omandades 2000. a-l kiitusega bakalaureuse ning 2003. a-l magistrikraadi. Aastatel 2001–2003 täiendas tšellist end Madridi Kuninglikus Kõrgemas Konservatooriumis prof Iagoba Fanlo juhendamisel. Ardo Västrik on õppinud Eesti Muusika ja Teatriakadeemia doktorantuuris aastatel 2003-2009.

Ardo Västrik on esinenud nii solisti kui kammermuusikuna Eestis, Lätis, Soomes, Rootsis, Saksamaal, Hispaanias ja Inglismaal. Tema peamisteks ansamblipartneriteks on olnud pianistid Lea Leiten, Kadri-Ann Sumera, klavessinistid Ene Nael, Kristiina Are ning keelpillimängijad Helen Västrik, Kristel Kiik, Mari Targo, Kristiina Pähno ning Laur Eensalu.

Käesoleval hetkel töötab ta keelpillimängu ja -muusika ajaloo lektorina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning Georg Otsa nim Tallinna Muusikakoolis, samuti tšelloõpetajana Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakoolis.

MART LAAS on lõpetanud TMKK Laine Leichteri klassis ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi Peeter Paemurru ning Ivo Juuli juures. Täiendanud end 1986-88 Moskva konservatooriumi assistentuur-stažuuris Maria Tšaikovskaja klassis. Saanud 1980 Minskis liiduvabariikidevahelisel konkursil diplomi ning 1981 ha 1987 Tallinnas Eesti keelpillimängijate konkursil II preemia. Töötanud aastast 1979 tšelloõpetajana TMKKs ja aastast 1992 ühtlasi EMTAs. Olnud 1991-92 ERSOs ja 1993-2004 Tallinna Kammerorkestris tšellorühma kontsertmeister, aastast 1995 mänginud ka "Estonia" orkestris (aastast 2004 tšellorühma kontsertmeister). Esinenud rohkesti soolokontsertidega ning mitme kammeransambli koosseisus.

REET METS õppis Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri juures, lõpetas Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1983 Peeter Paemurru klassis ja 1998 EMA magistriõppe (Toomas Velmeti kl.; töö "Suzuki pedagoogilise süsteemi eripära traditsioonilise muusikainstrumendiõpetuse taustal", juhendaja Ivi Tivik). Aastast 1984 töötab R. Mets H. Elleri nim.Tartu Muusikakoolis ja on selle aja jooksul loonud hea tasemega ning elujõulise tšelloklassi. Tema õpilased on võitnud mitmeid vabariiklikke konkursse ja edukalt osalenud rahvusvahelistel võistumängimistel. Algatas 2001 Eesti noorte tšellistide festivali ning on selle peakorraldaja juba 15 aastat.

Reet Mets mängib Tartu Keelpillikvartetis ja ka mitmetes teistes kammermuusika kollektiivides ning annab kontserte nii Eestis kui ka välismaal. Reet Mets kuulub Eesti Interpreetide Liitu ja Eesti Keelpilliõpetajate Ühingusse. 2012. aastal omistati talle Eesti Kultuurkapitali pedagoogistipendium.


XIV Eesti Noorte Tšellistide Festival

16. märts 2014 Tallinn

Festival toimus esmakordselt Tallinnas, korraldajaks G. Otsa MK koostöös Nõmme Muusikakooliga. Varasemalt on sündmus toimunud enamasti Tartus, ent ka Türil ning Pärnus.

Esinejaid oli sel korral ühtekokku 68 (registreerunuid 75), alates viieaastasest Maria Martinist ja lõpetades klassikatäht Marcel Johannes Kitsega, kes on praegu XII klassis.

Sündmuse eesmärgiks on avardada ülevaadet Eestis tšellovallas toimuvast, tuua kokku noori muusikuid ning nende õpetajaid, lisada harjutamisstiimulit noortele mängijatele. Kõik ei jõua ju konkurssidele, eriti lõppvoorudesse ja tekib oht jääda välja ringist, kus silmapiir avardub ja tekivad uued arendavad tutvused.

Õpetajatel oli festivalipäeva hommikul koolitus, mille viis läbi Pariisis töötav tšellist ja Alexanderi tehnika õppejõud Pedro de Alcantara. Alcantara on avaldanud mitmeid raamatuid Alexanderi tehnikast, sh muusikutega seonduvail teemadel. Koolitusel omandasime hämmastavaid kogemusi oma mõtte, tähelepanu ja keha koostoimimisest ning ka mõningaid konkreetseid võtteid käte paremaks tööks. Eelmisel õhtul oli aga soovijail võimalus kuulata Teatri- ja Muusikamuuseumis Pedro de Alcantara enese esinemist.

Festivali toetasid Kultuurkapital, Concerto Grosso ja G. Otsa nimeline Tallinna Muusikakool.


XII Eesti Noorte Tšellistide Festival

XII eesti noorte tšellistide festival toimus 25.-25. 2012 veebruaril Türi Muusikakoolis.Festivali esimesel päeval esines 108 noort tšellisti tervest vabariigist ja teisel päeval toimus koolitus-seminar tšelloõpetajatele. Koolitajad olid Reet Mets, Mart Laas ja Indrek Leivategija.


XI Eesti Noorte Tšellistide Festival

XI Eesti Noorte Tšellistide Festival toimus 5.-6. märtsil 2011 Elleri Muusikakoolis.
Õppejõud: Indrek Leivategija, Mart Laas, Reet Mets, Lembi Mets.