Age Veeroos

Age Veeroos (1998–2009 Hirv) lõpetas 1998. aastal Tartu Ülikooli saksa filoloogia erialal ja omandas 2006. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Helena Tulve ja Eino Tambergi juhendusel magistrikraadi kompositsiooni erialal. 2005/2006 täiendas ta end Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis professor Wolfgang Rihmi juures. Praegu on Veeroos EMTA doktorand, juhendajaks Helena Tulve. 2006. aastast on töötanud EMTA kompositsiooni osakonnas lektorina ning Tallinna Muusikakeskkoolis muusikateoreetiliste ainete õppejõuna. 2014. aastast õpetab Tartu Heino Elleri nimelises Muusikakoolis elektroakustilist loomingut.

Age Veeroos on osalenud mitmel rahvusvahelisel heliloojatele mõeldud kursusel, teiste hulgas Salvatore Sciarrino meistriklassis Roomas (2004), IRCAMi heliloojate suvekursusel Pariisis (2004) ja Centre Acanthes’i suvekoolis Metzis, Prantsusmaal (2005).

Age Veeroosi muusikat on esitanud Ensemble Aleph, Arditti Keelpillikvartett, NYYD Ensemble, Ansambel U:, Athelas Sinfonietta Copenhagen, ansambel Resonabilis, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Collegium Musicale, mitmed solistid Eestist ja mujalt. Tema teosed on kõlanud festivalidel "Eesti muusika päevad", NYYD, Eesti Heliloojate Festivalil ning mitmel pool mujal.

2002. aastal valmis Tübingeni Ülikooli tellimusena Veeroosi "Psalmodia" – kooli 525. aastapäevale pühendatud teos. 2005. aastal, Euroopa Liiduga liitunud riike tutvustava projekti "Kulturjahr Der Zehn" tellimusena kandis Leipziger Sinfonietta Berliini Filharmoonia saalis ette Veeroosi Prelüüdi Franz Schuberti laulu "Die Nebensonnen" teemal. Samal aastal osales Veeroos Hannoveri Staatsoperi sarja Zeitoper kuuluvas kuue helilooja ooperiprojektis "As time goes by". 2008/2009 esitati EMTA tellimusel Tallinnas Kanuti Gildi saalis Veeroosi lühiooper "Tuleloitsija", August Gailiti novelli "Punased hobused" järgi.

2010. aastal pälvis Veeroos koos 6-liikmelise meeskonnaga peavõidu Berliini Kaasaegse Ooperi muusikateatri projekti konkursil Operare 2010 multimeedia projekti eest GRID, mille esietendus toimus 2011. aastal Berliinis, Kulturbrauereis.

2014/2015 hooajaks on heliloojalt tellitud seaded kahele aariale Jüri Reinvere ooperist "Puhastus" ja orkestriteosele "Norilsk" (ettekanne sarjas "Heli ja Keel" 2015. aasta kevadel) ning plaanis on komponeerida teos "Eesti muusika päevadeks 2015", mille esitajaks Poola ansambel Sepia.

Age Veeroos:
"Muusikat kirjutada tähendab korrastada helisid. Helid ei eksle siis enam juhuslikult ja isepäi, vaid on dünaamilises seoses üksteisega ja täidavad neile antud rolli tervikus. Muusika loomus on elav, ta saab iseendaks liikumises, dünaamilises kulgemises. Talle on omane nii teatav seaduspära kui ka salapära. Muusika on dünaamiline ja ettearvamatu nagu elugi. Helilooja peatab ühe sellise dünaamilise protsessi ajas, andes sellele lõpetatud tervikliku vormi. Vahest aitab selline tervikukogemus meil paremini mõista hõlmamatuid asju siin ilmaelus? Muusikateos on maailm peopesal."

Allikas: EMIK