Rütmimuusika meistrikursus - John Stowell

15. september 2011

"Building Your Harmonic Vocabulary with Melodic and Harmonic Minor Substitutions"

Koolitajad:
John Stowell – kitarr (USA)
Lembit Saarsalu – tenorsaksofon (Eesti)
Daniel Franck – bass (Rootsi)
Peter Nilsson- trummid (Rootsi)

Koolituse sisu:
1. moodul - Kitarr soolopillina
Teema: Building Your Vocabulary for Improvising with Melodic and Harmonic Minor Substitutions. Mängimise kaasaegsed tehnikad läbi improvisatsiooni, erinevad õppetehnikad kitarrile soolopillina, improvisatsiooni harjutused
2. moodul - Ansamblimäng
Teemad: Kitarri rollid soolopillina ja saatepillina ansamblis, improvisatsiooni harjutused
..................................................

“John Stowell mängib jazzi ilma mingeitki klišeesid kasutamata, ta on erakordselt originaalne. John on meister-looja.” Larry Coryell

“Paljud kitarristid sooviksid mängida nii nagu John Stowell, kui nad vaid teaksid, kuidas seda teostada.”  Herb Ellis

Väljapeetud tunnetusega ameerika jazzkitarrimängija, helilooja ja pedagoog John Stowell on olulise osa oma kitarriharidusest saanud eraõpetajate - kitarrist Linc Chamberlandi ja pianist John Mehegani käe all, kes julgustasid teda individuaalsel arenguteel. Kohtumine bassimängija David Frieseniga viis duo sünnini 1976. aastal, mis esines menukalt 30ne aasta vältel Ameerikas, Kanadas, Euroopas ja Austraalias.  1983. aastal liitus duoga flötist Paul Horn ja trummar Robin Horn – peagi andis kvartett ajaloolise kontserdi endises Nõukogude Liidus – see oli esimene kord 40ne aasta jooksul, mil Ameerika jazzandsambel sai kutse esineda Venemaal. Hiljem järgnesid mitemed tuurid paljudesse NLi linnadesse. John Stowell on ka nõutud õpetaja – ta on olnud resident-artist paljudes muusikakoolides Saksamaal, Indoneesias, Argentiinas, USAs, Kanadas  jm-l. Aastal 2005 andis ta välja kitarriõpiku ja DVD "Jazz Guitar Mastery".

John Stowelli muudab unikaalseks seik, et teda on kitarrimängijate kõrval märkimisväärselt mõjutanud ka pianistid ja trompetistid ning tema lähenemine harmooniale ja improvisatsioonile on sellest lähtuvalt tavapärasest erinev. Üheks eripäraks on ka tema mänguasend – ta hoiab instrumenti diagonaalses, peaaegu püstises asendis.

Stowell teeb kolumnistina koostööd paljude ajakirjadega, sh. “Downbeat”, “Guitar Player”, “Canadian Musician”, “Soundcheck” (Saksamaa), “Guitar Club” (Itaalia). Ta on salvestanud ja esinenud koos paljude tuntud muusikutega: Milt Jackson, Lionel Hampton, Art Farmer, Conte Condoli, Herb Ellis, Bill Watrous, Mundell Lowe, George Cables, Billy Higgins, Billy Hart, Richie Cole, Paul Horn, Tom Harrrell, Don Thompson, Dave Liebman jpt. Stowelli salvestused on pälvinud mitmeid auhindu ja preemiaid.

John Stowelli ja Lembit Saarsalu koostöö sai alguse 1989. aastal USAs. Nad on koos esinenud USAs ja Saksamaal, välja andnud CD “Trinity. Unity”. Neid seob ka huvitav džässiajalooline seik: kui John Stowell oli pärast 40. aastast pausi esimene Ameerika džässmuusik, kes sai kutse esineda endises Nõukogude Liiduss, siis Lembit Saarsalu oli üldse esimene džässmuusik endisest NList, kes sai ametliku kutse esineda dzässi sünnimaal - Ameerikas.